مقالات

ویژگی های کابل اعلام حریق

ویژگی های کابل اعلام حریق - آتش کابل

امروزه بکارگیری سیستمهای اعلام حریق در ساختمانها امری ضروری است چرا که با پیشگیری از گسترش آتش در مواقع حریق میتوان تا میزان زیادی از خسارت های مالی و جانی جلوگیری نمود .

ویژگی های کابل اعلام حریق موارد گوناگونی است که شامل کم دود بودن ، ضد حریق بودن ، عدم تولید گاز سمی و … می شود که به توضیح آنها در این مقاله پرداخته ایم . آتش کابل اولین هایپرمارکت کابل در ایران شما را به مطالعه این مقاله دعوت می نماید .

کابل اعلام حریق چیست ؟

کابل اعلام حریق کابلی است که میتواند در حین آتش سوزی ، حرارت مستقیم را در مدت زمانی مشخص تحمل کند . این مدت زمان و مقدار حرارت بستگی به نوع کابل دارد . در سیستمهای اعلام حریق ، سیستم های روشنایی اضطراری و آژیرها لازمست از کابل نسوز استفاده شود .

بخش رسانا یا هادی کابل از مس است که بوسیله لایه ای سیلیکونی پوشانده شده است . یک لایه شیلد هم جهت ممانعت از نویز در برخی کابلها تعبیه می شود و روکش این نوع کابل از پلیمر ترموپلاستیک یا SZH بدون هالوژن می باشد .

انواع کابل های اعلام حریق :

کابلهای اعلام حریق بصورت تک رشته ای و یا چند رشته ای در بازار موجودند . کابلهای چندرشته ای بصورت کابل دو رشته ای، سه و یا چهار رشته ای تولید می گردند و ضخامت آنها نیز براساس نوع کاربردشان متفاوت است .

کابلهای ضد حریقی که در دتکتورها به کار رفته اغلب دارای ضخامت 1.5 میلیمتری هستند و کابلهای سیستمهای هشدار نظیر آژیرها و فلاشرها ضخامت 2.5 میلیمتری دارند .

دو گواهی معتبر جهت کابلهای ضد حریق تائیدیه سازمان آتش نشانی و تائیدیه LPCB است که اگر هر کابلی هر دو این تائیدیه ها را نداشته باشد از ایمنی کافی برخوردار نبوده و قابل استفاده نیست .

مقاله پیشنهادی : کابل ضد حریق چیست ؟

ویژگی های کابل اعلام حریق - انواع کابل اعلام حریق

ویژگی های کابل اعلام حریق :

کابل های اعلام حریق بایستی دارای ویژگی های زیر باشند تا بتوانند در حین آتش سوزی کار خود را به درستی انجام داده و مانع از گسترش آتش و قطع شدن ارتباط باشند . این ویژگی ها شامل موارد زیر است :

ضد حریق بودن :

برخی بخشهای سیستم های اعلام حریق مانند آژیرها و منابع تغذیه در وقت حریق بایستی فعال باشند تا عملکرد خود را داشته باشند پس نکته اول برای ضد حریق بودن کابل های اعلام حریق است .

عدم تولید گازهای سمی :

کابلهای اعلام حریق بایستی هالوژن فری باشند یعنی در ساخت آنها از هیچ ماده هالوژنی استفاده نشده باشد زیر این مواد در هنگام حریق ایجاد گاز سمی می کنند که برای جان افرادی که در حریق گرفتار شده اند خطر جدی محسوب می شود .

کم دود بودن :

سیلیکونی که در ساخت کابل های ضد حریق استفاده می شود بایستی از جنس مرغوب بوده تا دود زیادی در وقت حریق ایجاد نکرده و مانع دید و تنفس در وقت آتش سوزی نشود .

ضد شعله بودن :

کابلهای اعلام حریق نباید شعله ور شوند زیرا عملکرد سیستم در حین حریق مختل شده و آتش به بخش های دیگر ساختمان نیز سرایت می کند .

دارا بودن فویل و شیلد :

کابلهای اعلام حریق دارای شیلد هستند تا مانع تاثیر نویزها و امواج روی عملکرد کابل شوند . پس کابل هایی را انتخاب کنید که شیلد دارند و یا در داخل کابلها فویل استفاده شده است .

کابلهای ضد حریق در دو نوع سیلیکونی و شیلددار تولید می شوند . نوع سیلیکونی ترکیباتی مصنوعی داشته و تنوع در شکل دارند . جنس روکش این نوع کابلها سیلیکون نسوز می باشد .

در حالیکه کابلهای شیلددار لایه ای بعنوان محافظ داخلی دارند که کمک می کند اطلاعات کابل حفظ شده و خسارت به مدار را به تعویق می اندازد .

بیشتر بخوانید : تفاوت کابل مقاوم در برابر آتش با کابل بازدارنده شعله 

ویژگی های کابل اعلام حریق - کابل ضد حریق

کابل های اعلام حریق آتش کابل

آتش کابل در تلاش برای ارائه بهترین قیمت، فراهم نمودن خرید محصول با کیفیت، تسهیل نمودن فرآیند خرید و سرعت تحویل در سفارشات برای مشتریان خود در زمینه کابل است .

 • مشاوره خرید انواع کابل ضد حریق ، کابل شبکه و کابل خاص
 • ارائه محصولات تولیدکنندگان معتبر کابل در جهان
 • تضمین اصالت محصولات
 • ارسال کالا در سراسر ایران

یک فکر در مورد “ویژگی های کابل اعلام حریق

 1. judy گفت:

  Eat it, fuck it or sleep on it? http://prephe.ro/Phqn

 2. imelda گفت:

  When you’re so horny and you can’t wait to cum any longer… http://prephe.ro/Phqn

 3. sheree گفت:

  Moving my shorts to the side, would you like a lick? http://prephe.ro/Phqn

 4. alejandra گفت:

  What would you do to me if you were in my vila? http://prephe.ro/Phqn

 5. helen گفت:

  Three fingers in my ass and your dick in my pussy, please http://prephe.ro/Phqn

 6. rachel گفت:

  Three fingers in my ass and your dick in my pussy, please http://prephe.ro/Phqn

 7. beverly گفت:

  Would you let me be your curvy nurse?! http://prephe.ro/Phqn

 8. teri گفت:

  Three fingers in my ass and your dick in my pussy, please http://prephe.ro/Phqn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *