مقالات

مشخصات کابل برق استاندارد چیست؟

کابل برق استاندارد

کابل برق استاندارد که به عنوان سیم برق یا کابل برق AC نیز شناخته می شود، یک کابل الکتریکی است که برق را از منبع اصلی برق به دستگاه های دیگر منتقل می کند. کابل به طور معمول دارای سه جزء است: یک دوشاخه زمین، یک سیم که به پریز دیوار وصل می شود و یک کانکتور پین در انتهای سیم. کابل برق برای انتقال انرژی از دوشاخه به دستگاه عایق بندی شده است.

انواع کابل برق

انواع کابل برق به صورت استاندارد، از نوع سنتی AC تا کابل های صنعتی و تجاری تولید و عرضه می شود. انتخاب آنها به کارایی، نوع برق مصرفی و موارد کاربردی آن بستگی دارد.

1- کابل ولتاژ پایین

کابل های ولتاژ پایین برق تجهیزات و وسایلی را که بین 1000 تا 3000 ولت AC دارند، تامین می کنند. این نوع کابل بیشتر در ساختمان های مسکونی رایج است، زیرا ولتاژ کمتری نسبت به سایر کابل ها ارائه می دهد.

2- کابل ولتاژ متوسط

اگر دستگاه شما به برق بیشتری نیاز دارد، ممکن است کابل ولتاژ متوسط را انتخاب کنید. معمولا این کابل ها دارای ولتاژ بین 3000 تا 45000 ولت AC هستند. از آنها در کاربردهای صنعتی مانند کارخانه ها و آزمایشگاه ها استفاده می کنند.

3- کابل ولتاژ بالا

برای داشتن برق فشار قوی، به قدرت بیشتری برای انتقال برق نیاز است. در این صورت باید یک کابل ولتاژ بالا انتخاب شود. این کابل ها تا 150000 ولت متناوب یا بیشتر دارند و در نیروگاه ها و دیگر کاربردهای صنعتی در مقیاس بزرگ استفاده می شوند.

4- سیم  THHN

سیم THHN یک کابل برق است که به عنوان سیم ساختمان شناخته می شود. این سیم یک کابل الکتریکی است که از چند رشته سیم مسی عایق شده با پوشش ترموپلاستیک تشکیل شده است. سیم THHN نسبت به انواع دیگر دارای امتیاز جریان بالاتری است که آن را برای کاربردهای پرقدرت ایده آل می کند.

پیشنهاد ویژه آتش کابل: کابل مدل 2X1.5 یاقوت

انواع کابل برق

تفاوت بین کابل برق و کابل سیگنال

کابل سیگنال یک کابل ولتاژ پایین است که برای انتقال داده یا سیگنال استفاده می شود. به این صورت که برای اتصال رایانه ها، سیستم های صوتی و سایر دستگاه های الکترونیکی استفاده می شود.

از سوی دیگر، کابل برق نوع بسیار ضخیم‌تری از سیم برق است که ولتاژهای بالا را از یک منبع به منبع دیگر منتقل می‌کند. اغلب در کارخانه ها استفاده می شود؛ زیرا می تواند مقادیر زیادی برق و انرژی را تحمل کند.

هنگام انتخاب بین کابل برق و کابل سیگنال، عوامل مختلفی مانند طول، ولتاژ مورد نیاز، درجه حرارت و غیره باید در نظر گرفته شود. هر دو کابل با توجه به کارایی و ویژگی های آنها، مزایای منحصر به فرد خود را دارند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله نمایشگاه سیم و کابل 2022  پیشنهاد می شود.

انتخاب آگاهانه برای خرید کابل استاندارد

هر کابل استاندارد دارای ویژگی‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فردی است، بنابراین دانستن اینکه کدام نوع کابل برای کاربرد شما بهترین است، نیاز به کسب اطلاعات لازم و بررسی کارایی آنها دارد. کابل های برق دارای مزایایی مانند منبع تغذیه قابل اعتماد مناسب برای کاربردهای ولتاژ AC و DC هستند، بنابراین بررسی و مقایسه دقیق مشخصات انواع کابل ضروری است.

 آتش کابل، پیشرو در صنعت کابل

 آتش کابل، نخستین تامین کننده کابل در صنعت ایران است.با خرید کابل از این شرکت می توانید مطمئن باشید که از کابلی با آخرین پیشرفت های فناوری کابل استفاده می کنید.

آتش کابل در تلاش برای ارائه بهترین قیمت، فراهم نمودن خرید محصول با کیفیت، تسهیل نمودن فرآیند خرید و سرعت تحویل در سفارشات برای مشتریان خود است.

  • مشاوره خرید انواع کابل ضد حریق، کابل شبکه و کابل خاص
  • ارائه محصولات تولیدکنندگان معتبر کابل جهان
  • تضمین اصالت محصولات ارائه شده
  • ارسال کالا در سراسر سرزمین پهناور ایران
بازگشت به لیست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *